Ja saigi taaskord üks aasta läbi! Aastast kokkuvõtete tegemine saab alguse nüüd ehk et teie ees on minu lugemisaasta kokkuvõte! Ma olen väga tänulik, et facebook'is on olemas Lugemise väljakutse grupp, kus koos mõnus ports raamatuhulle. Mulle meeldib, et sealne väljakutse on pannud mind lugema erinevaid raamatuid ja tegelikult olen nii mõnestki teemast leidnud uusi lemmikuid.
Lugemist oli palju ja nende seas oli mitmeid hiilgavaid hetki, aga nimekirjast pilku üle libistades, olid möödunud aasta meeldejäävaimad raamatud:
V. Vassilevski, R. Stilmark "Pärija Kalkutast"
Margus Karu "Nullpunkt"
Ja nüüd saan asuda selle aasta lugemise väljakutse kallale!!! Mõnusat raamatu-aastat kõigile!
Lugemise väljakutse 2017
Lugemist oli palju ja nende seas oli mitmeid hiilgavaid hetki, aga nimekirjast pilku üle libistades, olid möödunud aasta meeldejäävaimad raamatud:
V. Vassilevski, R. Stilmark "Pärija Kalkutast"
Margus Karu "Nullpunkt"
Ja nüüd saan asuda selle aasta lugemise väljakutse kallale!!! Mõnusat raamatu-aastat kõigile!
Foto autor: Jane Võsso |
Lugemise väljakutse 2017
Traagiliselt sureb Faithi isa, Faith aga otsustab (hoolimata ümbritsevast vastuseisust) välja uurida, mis tema isaga juhtus. Isa asjade hulgast leiab ta kirjelduse kummalisest puust - valede puust. See puu, valede puu, oli Faithi isa suurim saladus, aare ja ka tema hävingu põhjus. See on puu, mis toitub valedest ja vastutasuks kingib sulle oma vilja, mis paljastab peidetud saladusi. Faith otsustab kasutada puu abi, et saada teada tõde isa surmast... Mis edasi juhtub? Kas valede puu aitab leida tõe? Mulle täitsa meeldis see raamat, oli põnev ootamatu, müstiline, seletamatu, traagiline ja ka kaasa mõtlema panev.
Kuskil mälusopis on meeles, et ma vist olen ka seda filmi näinud ja meeles on tunne, et see oli midagi kummalist, segu komöödiast ja absurdist (selline on hägune mälestus, päris täpselt ma ei mäleta...). Raamat mingisugust erilist emotsiooni ei tekitanud, kuid kindlasti ei olnud tegemist nii hullu raamatuga, et oleks pooleli jätnud. Pigem on see selline natuke omapärane raamat, hmm ma ei oskagi öelda... Kummaliselt huvitav, samas ikkagi kohati liiga kummaline.
Tegelikult peaks ma selle raamatu panema punkti alla "MIKS ma seda VAREM lugenud polnud?". Päriselt ka, ma lihtsalt ei saa aru. See raamat on mul seisnud raamatukapil (see koht, mida teised nimetavad öökapiks), kindlasti mingusugused paar aastat, no ja mingil kummalisel põhjusel ei kutsunud lugema. Kui nüüd otsisin mõne autori debüütromaani, siis mõtlesin, et hea küll, loen siis selle lõpuks läbi. Ja see oli nii hea raamat! Julgen kõigile noortele soovitada ja saan väga hästi aru, mis on see soovitusliku koolikirjanduse nimekirjas. Mulle kohe päriselt meeldis. Või pean ütlema, et vihastas, ärritas, pani nutma, tekitas lausa meeletut viha... See, mis ma sellest raamatust hetkel kaasa võtan on mõte, et palun inimesed ,oleme ometi hoolivamad!!!
Kumma aabitsa ma siis valiksin? Hea küsimus, sest ma ei teagi, mõlemas on oma head asjad, aga hetkel kaldun nende aabitsate vahel valides siiski (oma lapsele mõeldes) selle Vaiksoo jt aabitsa poole.
*********************************
55.-60. Öö koja sari
P.C. + Kristin Cast "Märgitud"
P.C. + Kristin Cast "Reedetud"
P.C. + Kristin Cast "Väljavalitud"
P.C. + Kristin Cast "Vabastatud"
P.C. + Kristin Cast "Jahitud"
P.C. + Kristin Cast "Ahvatletud"
Raamatusari noortest vampiiridest ja nende muundunud vormidest ja ka inimestest. Noor neiu Zoey saab ühel tavalisel koolipäeval vampiiriküti poolt Märgitud ning seetõttu peab ta jätma oma senise elu seljataha ja minema Öö Koja kooli, kus temast ühel päeval saab täiskasvanud vampiir. Kõik ei ole aga siiski nii lihtne ja kohe alguses selgub, et Zoey ei olegi tavaline vampiiriõpilane, vaid hoopis väljavalitu ning nüüd hakkabki igasuguseid asju juhtuma. Julgen öelda, et heas mõttes tüüpiline noortekas, kus noored tegelased ongi need kangelased, kes päästavad maailma. Otseloomulikult on raamatus ka armumisi ja teismeliste kirge. Mina lugesin kõik need eesti keeles ilmunud raamatud läbi ühe jutiga ja mulle kui vampiiride ja selliste kergete ulmekate ja lisaks veel noortekate fännile täitsa meeldis. Kuigi ei saa öelda, et ma kohe päris vaimustusse sattusin, sest järgnevaid inglise keeles olemas olevaid osasid tellima ei rutanud. Tegin lihtsalt kiire interneti-otsingu, et saada teada, mis juhtub edasi.
61. Joanne Fluke "Mõrv mustikamuffiniga".
Hannah Swenseni sarjast olen ühte raamatut juba lugenud ("Mõrv maasika-vahukooretordiga") ja nii nagu meeldis tookord, meeldis mulle ka see raamat. Selline mõnusalt kulgev, lihtne ja armas raamat, kus sees nii mõrvad, romantika, saamatud politseinikud, see-eest aga väga oskuslik pagariäri omanik, kes kipub muudkui aga laipasid leidma. Boonusena ka erinevad maiustuste retseptid. Ühe retsepti (mustikamuffinite oma) märkisin endale ka üles ja kohe huvi pärast proovin ära ka teha, et kas tuleb siis nii hõrgutavalt maitsev kui raamatus kirjeldatud.
62. Tom Perrotta "Allesjäänud"
Mapletoni linnakese elanikud on silmitsi raskete küsimustega, sest ühe hetkega kadus nende seast ära sadakond inimest. Kas nad võeti taevasse või juhtus midagi, mida ei ole isegi võimalik seletada? Kuidas pärast sellist sündmust suudavad allesjäänud oma eluga edasi minna? Ausalt öeldes lootsin ma millegipärast, et raamatus leiab vastuse esimesele küsimusele ja sellise ootusega ka lugema asusin. Tegelikult on raamat ikkagi allesjäänutest (just nii nagu ka pealkiri vihjab) ja kui ma oma petliku ootusega olin leppinud, siis oli täitsa mõnusalt kulgev lugemine. Ei saa öelda, et see oleks mind eriliselt liigutanud, aga midagi halba ka ei olnud. Ilmselt tuleks kunagi uuesti läbi lugeda, nüüd juba õigete ootustega ja siis on ehk ka tunded teised.
63. Jo Nesbo "Soomussüda"
Minu esimene Nesbo raamat ja ilmselt viimaseks ei jää. Raamatu peategelane Harry Hole on elav legend ja ilmselt just äsja (ehk eelmises raamatus) püüdnud kinni ühe tabamatu sarimõrvari. Seega otsitakse ta nüüd, kui taas kahtlustatakse, et tegutsemas on sarimõrvar, üles kaugelt Hongkongist. Ja Hole tulebki tagasi appi. Raamatus on nii intriige, ärapanemist, reetmist, kui ka sõprust ja hoolimist. Mulle meeldis, et autor oli loonud erinevaid keerdkäike, et siis, kui oli no täitsa kindel, et nüüd on see mõrvar käes, juhtus ometi taas midagi ja kõik muutus (seda, et kõik pole veel lõppenud, reetis vaid lugemata lehekülgede suur hulk). Minule meeldis ja usun, et see ei ei jää sellest sarjast mu viimaseks lugemiseks.
64. Deon Meyer "Surnud enne surma"
Veel üks krimka, kus peategelaseks detektiiv, kes kannatab erinevate hädade all (nii nagu paljud mu viimasel ajal loetud raamatute peategelased), kuid siinne detektiiv Joubert püüab ennast muuta pidades dieeti, käies ujumas ja ka psühholoogi juures. Kõigele lisaks ta muidugi otsib taga ka sarimõrvarit, kes üllatuslikult on keegi, keda esialgu ei oleks osanud kahtlustada. Oli põnev, seda ei saa salata, kuid minu lemmikute hulka ei küündinud, koguaeg jäi nagu kriipsuke seda salapärast miskit puudu.
65.-66.
Justin Cronin "Peeglite linn" 1. ja 2. raamat
Raamatud jätkuvad sealt, kus viiruskite triloogia pooleli jäi. Kusjuures mul polnud õrna aimugi, et neile eelnevatele raamatutele veel järg on olemas, seega oli mu üllatus suur, kui neid raamatuid müügil nägin. Oli põnev, sest just nüüd, kui leitakse, et oht on möödas, viiruskite juhid ja nende järeltulijad hävitatud ja kõik on jälle hästi, kordub see taas. Õnneks meie peategelased ei lasknud ennast näilisest rahust ja vaikusest eksitada, vaid olid selleks valmistunud. Kaasahaarav õudukas/ulmekas, mis ei lasknud ennast käest panna enne kui raamatud läbi. Ja tegelikult mulle meeldib, kui päris kõik ei lõppe õnnelikult, vaid hinge jääb ka natuke kurbust ja kaotusvalu.
67. Jens Lapidus "Vipiruum"
Eelnevad raamatud on mul ka loetud, aga ega täpselt meeles ei olnud, et mis ja kuidas. See raamat aga meeldis mulle, sest sisaldas nii põnevust, erinevaid keerdkäike, põnevaid tegelaskujusid. Lühidalt sisust rääkides saab öelda, et otsitakse taga ühte röövitud inimest. Aga muidugi pole kõik nii lihtne, selle ühe inimese ümber hargneb lahti mitmepalgeline lugu. Põnevike armastajatele soovitan!
68. Tara Hyland "Langenud inglid"
Ühel pimedal ööl tuuakse orbudekodusse vastsündinud tüdruk. Aasta pärast seda võtab filmitäht Frances endalt elu. Mis neid kahte sündmust omavahel ühendab? Aastaid hiljem asub Francese tütar Cara tõde välja uurima. See on lugu täis traagikat, aga ka armastust. Ma olin selle Varraku ajaviitesarja suhtes pisut skeptiline, arvasin, et need on sama masti raamatud nagu need tillukesed armastuslood, aga võta näpust, siin tundub sisu rohkem olevat. Ma naudin armsaid ja ilusaid lugusid, aga eriti meeldib mulle see, kui seal on sees ka põnevust ja ootamatuid keerdkäike ning pisuke traagikat ka. Mina nautisin!
69.-72.
Paullina Simons
"Vaskratsanik" 1. raamat
"Vaskratsanik" 2. raamat
"Tatjana ja Aleksander" 1. raamat
"Tatjana ja Aleksander" 2. raamat
Kui mu tädi mulle kiitis, et "Vaskratsanik" on tõeliselt hea raamat, siis olin ma natuke kahtlev, eriti kui kuulsin märksõnu ajalugu ja armastus, ning seetõttu võttis väga kaua aega enne kui ka siiski need raamatud ette võtsin. Ütlen ausalt, et oleks võinud juba varem lugeda, sest mulle väga-väga meeldisid. Taaskord raamatud, kus oli kõike - oli armastust, oli reetmist, oli põnevust, oli valu, oli rõõmu, oli kangelasi jne jne. Mõni pikem armastusest nõretav koht tundus küll venivat (need mesinädalad Lazarevos), kuid üldmuljet see ei rikkunud. Kõigile armastusromaanide austajatele soovitan tungivalt!!!
73. Joakim Zander "Eeslinn"
Kirjas on, et tegu on eraldiseisva järjega raamatule "Ujuja", kuid kohati tundsin mina küll, et olgugi, et eraldiseisev, oleks ma siiski tahtnud seda esimest osa ka lugeda. Tegemist on põnevuslooga, kus üks õde, kes on ammu oma kodust lahkunud, on sunnitud sinna naasma, et päästa oma kallist venda, kelle ta kunagi maha jättis. Üksi ta sellega hakkama ei saa ja talle tõttab appi juhuslikult sinna samasse sattunud ja sama looga seotud olev Klara. Tegemist oli huvitava looga ja ma täitsa usun, et loeksin ka järge, kui see kunagi ilmuma peaks.
74. James Carol "Katkised nukud"
Tegemist kriminaallooga, kus tegutseb eriti võigas sarimõrvar, kes piinab naisi, aga lõpuks mitte ei tapa neid, vaid teeb neile lobotoomia ja laseb vabaks. Appi tõttab võimekas uurija, kes olles ise sarimõrvari poeg, on püüdnud oma isast kaugeneda ja seega jahib nüüd ise sarimõrvareid. On täitsa põnev lugu ja põnevust jagus ütleme nii, et peaaegu täitsa lõpuni välja. Lõpp-lahendus oli ühest küljest küll aimatav, aga siiski ootamatu.
75. Robert Bryndza "Tüdruk jääs"
Äärmiselt põnev, segane ja ka natuke võigas lugu. Jää alt leitakse noore seltskonnategelase surnukeha, edasi viivad niidotsad kolme prostituudi samasuguse surmani. Kuidas need lood omavahel seotud on? Ja kas üldse on? Uurimist juhib taaskord üks väga võimekas uurija, kelle isiklik elu on alles äsja kildudeks purunenud, nii et lisaks raskele ülemusele ja kadedale kolleegile tegeleb ta ka isiklike elu muredega. See oli ju tegelikult väga hea lugu, kõik põnevikule vajalikud komponendid olid olemas, aga ometi jäi mulle miskit nagu puudu... Ma ei tea, mis see oli, kas viimasel ajal palju loetud krimkade koorem, aga see kõik oleks nagu juba olnud... Samas lugeda soovitan ikka, mulle väga tundus, et mul endal oli selle raamatu tarbeks kuu seis natuke vale.
76. Lee Child "Ebaõnn ja äpardused"
Ma ei saa sinan midagi parata, aga Lee Child on üks mu selle valdkonna lemmikuid. Taaskord oli tegutsemas vaba ja sõltumatu Reacher, lausa üliinimlik kangelane, kuid ka tema on võimeline eksima. Seekord asutakse päästma, või tegelikult küll kätte maksma, oma endiste eriüksuse kaaslaste eest, sest teada ju on, et eriüksuslastega ei tasu tüli norida. Oli põnev, oli võimas, oli kurb, oli fantastiline! Soovitan soojalt! Ps. Ma ei tea, kas sellest sarjast mõni film on tehtud, aga mul on lugedes koguaeg Jason Statham'i kuju silme ees. ;)
77. Ruth Ware "Pimedas, pimedas metsas"
Kuigi raamatu kaanel on soovitus. et raamat on ideaalne täitmaks tühjust, mille jättis "Tüdruk rongis", siis minu arvates on see raamat parem, kohe palju parem. See raamat hoidis tõesti närve pingul ja mõnel hetkel tekkis mul lausa kerge ärritus, et no kas ongi nii, et kas tõesti pahad võidavad (no see va "Kadunud" tuli kohe meelde). Kirjanik oskas kohe mõnusalt pinget kerida ja hoida ja hoida ja siis veel natuke kerida ja... Ühesõnaga mulle meeldis ja soovitan lugeda ka teistel!
78. Lene Kaaberbol, Agnete Friis "Vaikne, märkamatu tapmine"
Taaskord üks põnevik. Tegemist on Nina Borgi sarja teise raamatuga. Esimene osa "Poiss kohvris" meeldis mulle, seega sai ka teine osa soetatud. Mulle tundub, et teine osa jäi grammike esimesele alla, kuid ega see halb siiski ei olnud, oli põnevust, oli seiklusi, oli segaseid suhteid, oli isiklikku draamat. Ühesõnaga kõik mis peab ühes heas põnevikus olema, oli olemas. Ülivõrdes ei kiida, aga siiski saan öelda, et oli täitsa hea.
79.-83. Kiera Cass
"Väljavalitu", "Eliit", "Printsess", Kuningatütar", "Kroon"
Esimesed kolm raamatut räägivad selles, kuidas prints Maxon valib enda kõrvale naist. Toimub Valik, kuhu pääseb tänu loosiõnnele (või kas ikka loosõnnele?) kolmkümmend viis tüdrukut üle riigi, see on neile erakordne võimalus, pääseda enda nö kastist sinna kõige kõrgemasse kasti. Valikusse satub ka America - tüdruk, kes tegelikult seal olla ei taha ja kes tegelikult armastab hoopis kedagi teist, kedagi väga madalast kastist. Ja nii seal kolmes osas siis muudkui valitakse: prints valib abikaasat ja America ei suuda kuidagi ka noormehe vahel ära valida.
Neljas ja viies raamat on natuke ajas edasi hüpanud ehk et nüüd on printsist saanud kuningas Maxon ja teme tütar asub valima ehk et nüüd tuleb lossi 35 noormeest ja ka see valik jõuab üllatava lõpuni. Kõigis viies raamatus on lisaks veel rahulolematu ja mässav rahvas, vandenõud ja ka suur sõprus ning truudus.
Mis ma oskan öelda? Täitsa toredad noorteraamatud, mulle meeldisid. Vahepeal küll tekkis tahtmine öelda, et no saage suureks, mis te mängite ja varjate, aga no see ju tegigi loo kokku. Oli mõnusaid keerdkäike, kuigi mõnda võis juba varakult ette aimata, aga huvitav oli siiski. Noorteraamatute austajatele soovitan lugeda küll.
84. Victoria Hislop "Elulõng" (Varrak, 392 lk)
Peaaegu sadat aastat hõlmav eepiline romaan sõprusest ja armastusest, mis jäävad hoolimata erinevatest raskusest püsima. Lisaks sellele läbib raamatut ka ajastiku kirjeldus nähtuna seda kõike läbi ühe sõpruskonna loo. Keerulised valikud, mis tunduvad mõeldamatud, kuid on ometi läbi loo selgitatavad. Armastus, mis saabub nii hiilivalt ja salaja, aga samas ka läbinähtavalt. Usk ja lootus, ausus ja hoolimine, teineteiste ja ka võõraste austamine. Mulle meeldis see raamat, ei olnud küll teab mis tempokas, aga selline armas ja sulnis, vaikselt voolav.
85. Erik Axl Sund "Klaaskehad" (Varrak, 333 lk)
Rootsis hakkavad ootamatult noored inimesed endal mitmesugustel hirmuäratavatel viisidel elu võtma. Kõikide juurest leitakse vanamoodne pleier ja kassett, mis tekitabki kahtlusi, et midagi on valesti. Lugu uuritakse, tasapisis hakkab loosse selgus tulema, aga lõpp... No mõnesmõttes ju hea, aga samas keegi peab surema. Raamat oli oma olemuselt kurb, aga nii on ka kaanel lubatud, et tegu on musta melanhoolia triloogia esimese osaga. Ootan igatahes huviga teist (ja kolmandat) osa, sest hoolimata kurvast alatoonist oli siiski põnev.
86. Joakim Zander "Ujuja" (Varrak, 341 lk)
Enne lugesin ära teise (eraldiseisva) osa ja nüüd siis jõudsin lõpuks esimeseni. Põnevusromaan süüst ja selle heastamisest ja sellest, et iseenda eest pole võimalik põgeneda. Lugu algab ühel palaval ööl Süürias, aasta on 1980 ja üks Ameerika agent jätab oma vastsündinud lapse Rootsi saatkonna ukse ette. Kas ta suudab selle tookord õigena tundunud sammu endale andestada? Kas on võimalik ühte tegu aastate pärast heastada? Kolmkümmend aastat hiljem avaneb talle selleks võimalus, kui tema suureks saanud laps satub tänu erinevatele kokkusattumustele ja sõpradele surmasuhu. Spioonid, terroristid, sõjasaladused, kes on sõber, kes on vaenlane, kus peitub tõde? Oli põnev lugemine, olid põnevad tegelased, oli mõneti ootamatu lõpp. Mulle meeldis ja põneviku austajale julgen ka soovitada.
87. Jens Lapidus "Sthlm delete" (Varrak, 461 lk)
Leitakse tapetu, aga kes ta on? Sealt samast leitakse ka noor mees, kes on raskelt vigastatud, suudab öelda vaid, et soovib kaitsjaks Emeliet, mis sest et too on hoopis ärijurist. Mis toimub? Kuidas on tapetu ja kahtlusalune seotud Teddyga, endise kurikaelaga, kes nüüd püüab kuritegelikust elust hoiduda. Kas ühiselt leitakse tõde? Lugu on järjeks eelmistele Lapiduse raamatutele, aga õnneks käiakse varasemad faktid ka sujuvalt üle, nii et kogu varasem lugu meenub ja jälgida on põnev. Mulle Lapidus meeldib, aga no parema meelega loeksin ma kõik osad korraga läbi, nüüd pean jälle järgmist ootama, sest lõpp oli selline, et sealt on midagi põnevat tulemas...
88. Elizabeth Gilbert "Jumalik puudutus" (Varrak, 502 lk)
Alma sünnib aastal 1800 ja see on raamat Alma elust (natuke ka sellest, mis toimus enne tema sündi) kuni peaaegu et tema surmani. Kuidas on elada ajal, mil sõnad naine ja teadlane ei käinud kokku? Mõnus oli lugeda, et see ei olnud teema, mida oleks kuidagi ülepingutatult käsitletud. Sama käis tegelikult ka teiste teemade kohta (nt misjonärid, orjuse vastased, hullumeelsed, geeniused), need olid käsitletud, kuid kõige selle taustal jäi selgeks peategelaseks ja peamiseks teemaks ikkagi Alma ja tema valikud ning tema elu. Oli hetki, kui tekkis tahtmine raamat käest ära panna, sest igavaks läks kuidagi, lugu muudkui kulges ja kulges, aga olles harjunud lugema raamatuid, kus igal lehel on uus keerdkäik, siis loomulik, et rahulikult kulgev raamat natuke tüütuks muutub. Eks ta vist ongi pigem selline mõtisklev raamat, ehk?
89. Joanne Fluke "Mõrv šokolaadiküpsistega" (Tänapäev, 466 lk)
Lõpuks jõudsin ma oma lugemisega selle sarja esimese osa juurde. Jätkuvalt mulle meeldis, sest tegemist on omamoodi armsa mõrvajuurdlusega. Kusjuures nüüd sain teada, et see politseinikust õemees ei olnudki alguses nii nutikas ja ikka meie vapper küpsiste küpsetaja Hannah oli see, kes päeva päästis. Lugemiseks soovitan eelkõige neile, kellele küll meeldivad krimkad, aga just sellised armsad ja mitte koledalt verised ja metsikud. Lisaks raamatus ka natuke armasust, üks armastatud kass ja põnevad retseptid (mille proovimiseni ma ikka pole veel jõudnud).
90. Leena Lehtolainen "Kiusatute kaitsja". (Pegasus, 268 lk)
Maria Kallio lahkus kriminaalpolitseist ja asus tööle advokaadibüroos, seega ei tohiks kuidagi enam temasse puutuda ümbritsevad mõrvad. Kuid Maria ei suuda ennast eemale hoida, tormab ringi, seab sealjuures ka iseenda elu ohtu ja lõpuks... Eks lugege ise! Aga mulle meeldis see raamat juba rohkem, kui esimene osa. Miks? Ma ei teagi, aga emotsioon oli mõnus, raamat kulges kiirelt ja lugeda oli hea. Vaatasin huvi pärast, et esimesele osale heitsin ette, et ei tekitanud minus erilist elevust, siis nüüd see elevus tekkis. Ei teagi täpselt, kas kuu-seis aitas kaasa või ongi teine osa tugevam.
91. Louise O'Neill "Igavesti vaid sinu" (Varrak, 352 lk)
Maailmas, kus tüdrukuid enam loomulikul teel ei sünni, kasvatatakse naisi spetsiaalsetes koolides. Kinnisest süsteemist pääsevad neiud alles siis, kui on välismaailma jaoks küpsed. Erilistest ehk kõige täiuslikumatest saavad "kaaslased" ja neil on au teenida oma abikaasat ja sünnitada talle poegi. Ülejäänutele jääb kas konkubiini või õpetaja roll. Raamatus jälgitakse freida (jah, naistenimed on kõik väikeste algustähtedega, sest nemad ei ole olulised) teekonda ja see teekond on kõike muud kui ilus... See oli tegelikult väga valus raamat, nii et ühest küljest on mul kahju, et ma seda lugesin, sest see painab ja painad, isegi kui lugemisest on juba mõnda ega möödas. Teisest küljest aga on mul ka hea meel - pani mõtlema, et kas selline ühiskond oleks ka päriselt võimalik? Soovitaksin lugeda aga näiteks ka teismelistele neidudele ja esimese hooga proovin oma 17-aastase peal, et mis mõtteid ja tundeid see temas tekitab...
92. Peter James "Surmaga võidu" (Tänapäev, 508 lk)
Rannikult leitakse teismelise laip, millel puuduvad siseelundid. Veidi hiljem leitakse veel kaks laipa. Sama ajal vajab üks 15-aastane neiu kiirelt doonormaksa, vastasel juhul ta sureb. Tema ema on kaotanud usu riiklikku süsteemi ja pöördub musta elundituru poole. Kogu lugu uurib varasematest raamatutest tuttav Roy Grace, kes jõuab tasapisi jälile lapsi smuugeldavale tänavajõugule. Toimub võidujooks ajaga - kas õnnestub pääsata järgmise tänavalapse elu? Kas meeleheitliku ema püüdlused kannavad vilja? Tuleb tõdeda, et raamatu lõpp läheb kohe päris kiireks ja tegevusi juhtub kiiremini kui lehti keerata jõuan. Ja lõpp-lahendus on, hmm natuke ootamatu. Mulle see sari meeldib ja põnevust lisab ka raamatutest läbiva teemana olev Roy kadunud abikaasa juhtum, et mis siis lõpuks ikkagi sai? Selles raamatus veel lõplik vastus ei saabunud.
93. Clare Mackintosh "Ma näen sind" (Petrone Print, 398 lk)
Kui Zoe näeb ajalehe erakuulutuste rubriigis iseenda pilti, otsustab ta välja selgitada, miks tema pilt seal on. Pereliikmed ei usu, et see on tema, nii asub naine ise asja uurima. Järgmisel päeval on lehes juba uue naise pilt ja nii päev päeva järel. On see eksitus? Tegemist oli päris põneva raamatuga ja ega niisama käest ära seda panna ei tahtnud, vaja oli kiirelt lõpuni jõuda. Ja no lõpp oli ka selline, et kui olid kindel, et ah-aa lugu lahendatud, siis ega ikka ei olnud küll. Kui nüüd aga võrrelda autori esimese teosega "Ma lasen sul minna", siis mulle meeldib see esimene isegi rohkem. Ei, teine ei olnud sugugi halb, aga no esimene tundus veel põnevam.
94. Ruth Ware "Naine kajutist nr 10" (Helios, 316 lk)
Reisikirjanik Lo saab parima töölähetuse, mis tähendab, et ees peaks ootama imeline nädal. Aga ega nii lihtsalt ju ühes põnevikus asjad minna ei saa. Juhtub hoopis nii, et Lo näeb pealt , kuidas keegi naine heidetakse üle parda. Või kas ikka heidetakse? Ja kes seal kõrvalkajutis küll elab? Kas üldse keegi elab? Kuhu kaob ainus tõend, et Lo pole hulluks läinud? Või siis ta ikka on hulluks läinud? Alkohol ja rohud... Keda võib usaldada? Väga põnev lugemine oli! Sellelt autorilt ootan küll suure põnevusega uusi raamatuid.
95. Mary Wesley "Kummelimuru" (Varrak, 304 lk)
Raamat algab ühe pere ja selle sõprade viimase muretu suvega enne Teist Maailmasõda. Noormehed lähevad väeteenistusse, tüdrukud Londonisse, suhted tekivad ja purunevad, reeglid ei kehti enam, kuidagi tuleb ellu jääda. Raamatu keskmes on lastest kõige noorem, Sophy, kelle täiskasvanuks saamine langeb sõjaaega ning kes hiljem kõike toimunut meenutab. Raamat oli loetav, pooleli jätmist plaanis ei olnud, ikka edasi, et teada saada, mis sellest kõigest välja tuleb, kuidas need suhted lõppevad.
96. L. S. Hilton "Maestra" (Pilgrim, 319 lk)
Kui ma alguses arvasin, et tegemist on mingisuguse krimi- või põnevuslooga, siis tegelikult jah põnevust oli, aga kindlasti pole tegimist klassikalise põnevikuga. Raamat tekitab tegelikult ka parajat segadust, sest kas peategelane on tegelikult ohver või mitte? Kellele peaks tegelikult kaasa tundma? Kus on see tõde? Lõpust jäi mulje, et tulemas on ka teine osa, ootan igatahes huviga, sest minu enda jaoks jäi nii mõnigi asi veel lahtiseks.
97. Holly Seddon "Püüa mitte hingata"
See oli tõeliselt hea raamat, soovitan kindlasti lugeda. Oli põnev, oli kaasahaarav, oli neid hetki, kui tahtsin tegelastele hüüda, et miks te omati nii teete, oli kurbi ja veel kurvemaid hetki, aga oli ka lootust!
98. Ann Cleeves "Valged ööd"
Shetlandi sarja teine raamat. Taas on keegi tapetud, keegi tundmatu, keda keegi ei tunne, aga ometi võiksid? Peaksid? Õige pea hakkab muidugi lahti rulluma lugu, kus kõik seosed lõpuks ilmsiks tulevad ja tegelased omavahel põimuvad. Mulle meeldis tegelikult esimene osa rohkem, see kippus kuidagi venima...
99. Camilla Läckberg "Sohilaps"
Läckbergi raamatud on ühed minu lemmikud, need on põnevad ja kaasahaaravad. Ka seekordne ei petnud mu lootusi, lugesin ja nautisin.
100.-102. J. K. Johansson
"Laura" "Noora" "Venla"
Tõeliselt mõnus ja nauditav psühholoogiline triller. Selle Palokaski-triloogia keskmeks on kolme tüdruku kadumine, kogu tegevus leiab aset Helsingi lähedal asuvas äärelinnas, kus näiliselt muretu pealispinna asemel on hulk sassis suhteid ja perekonnadraamat. Kokku on segatud nii minevikus juhtuna kui praegused sündmused ja sellest kõiges on põnevust, kaasahaaravust, nii et igav ei hakka.
103. Paula Hawkins "Vete sügavuses"
Autori esimene raamat "Tüdruk rongis" oli ootused üles kütnud ja paraku mina selles uues raamatus pettusin. Ei, see ei olnud kindlasti halb raamat, sest põnevust ja segadust jagus, aga siiski see miski, mis sunnib raamatut korraga läbi lugema, mis ei lase normaalsel ajal magama minna, sest nii-nii põnev on, see miski oli minu jaoks puudu. Alguses häiris natuke ka erinevate tegelaste läbi loo jutustamine, sest ei saanud täpselt aru, et kes on kes ja kes on kellega seotud, kuid see häiriv faktor kadus kohe, kui tegelased veidi tuttavamaks said. Kokkuvõttes julgen lugemist siiski soovitada, aga minu jaoks jäi ta raamatule "Tüdruk rongis" mõnevõrra alla.
104. Peter Swanson "Kõik tema hirmud"
Oo, see mulle meeldis! Oli põnevust, oli salapära, oli vastikuid inimesi, oli headust ja abivalmidust. Raamatu tagakaanel on tabavalt kirjas: "Ajavahest uimase ja emotsionaalselt tasakaalutu Kate'i kujutlused on täis minevikuõuduse põhjustatud koledust ning ta ei suuda iseennastki lõpuni usaldada... Kuid Kate'i fantaasiates keerlev õudus pole kaugeltki nii väärastunud kui see, mis teda tegelikkuses ees ootab, Kui kõik tema hirmud tõelisuseks saavad..." Soovitan kohe julgelt kõigile põnevikkude austajatele lugemiseks, sest see oli põnev... ja natuke hirmus ka!
105. Rachel Abbott "Maga hästi"
Taaskord üks põnevusraamat. Peategelase Olivia elukaaslane on kadunud, aastad hiljem teatab ta politseisse oma uue mehe ja laste kadumisest... Ja veel kaks aastat hiljem on ta ise koos lastega kadunud. Mis toimub? Kus on tõde? Kes on kadunud ja miks kadunud? See oli väga ladusalt loetav ja kaasa mõtlema panev raamat. Lisaks põnevusloole pani mõtlema, et kas me ikka kuulame teisi? Kas me usume nende kummalisi lugusid, kuigi faktid räägivad midagi muud? Kas tõde on alati see, mida me näeme? Soovitan!
106. Reeli Reinaus "Mõõkde äss"
Tegelikult on see vist üldse esimene Reeli Reinausi raamat, mida ma olen lugenud. Algselt ostsin raamatu oma kuuendas klassis käivale piigale, sest nemad peavad sellel aastal ühe Reinausi teose läbi lugema. Kodus on meil küll "Pärdik Päär ja hauaröövlid" ning "Saladuslik päevik", kuid need on piigal varasemast juba loetud (ps. iseendale: võiks ikka ise ka need läbi lugeda). Vanust on ka piigal juba juures, seega sai just nimelt noorteromaan poest välja vaadatud. Kui ma lugemist alustasin, süvenes minus tunne, et ei-ei-ei, see ikka ei sobi kohe 13-aastasele, aga saades teada lõpp-lahenduse, siis ehk ikka sobib. Raamatut igatahes ära peitma ei hakka, ootan ja vaatan, kas ta valib selle või mitte. Raamatust ka. Peategelane Hanna on vahetanud nii kooli kui välimust, kõigist sõpradest loobunud ja ka uusi ei taha mingil juhul leida. Tal on paanikahood ja ta ei mäleta, mis temaga ühel saatuslikul ööl juhtus. Kuid üks uus klassivend Jakob ei anna alla, ta on veendunud, et kuskil on alles ka see vana Hanna, tuleb ta vaid kookonist välja aidata. Raamat on ju tegelikult õpetlik ka kõige lihtsamal moel: valva oma jooki, ära jäta peol sõpra üksi, räägi ja sind usutakse, ole aus nii sõprade kui iseenda vastu! Mulle see raamat meeldis ja usun, et meeldib ka noortele, selle raamatu üle annab noortega ilmselt päris mõnusasti arutleda, et miks ja kuidas ja kas see mis välja paistab on alati see, mis on tõde.
107.-110. Jonathan Stroud
"Saalomoni sõrmus", "Samarkandi amulett", "Golemi silm", "Ptolemaiose värav"
Tegemist Bartimaeus'e eellooga ja triloogiaga. Raamatud olid kaasahaaravad, humoorikad, natuke isegi absurdsed, sisaldasid palju maagiat, seiklusi, lisaks poliitilisi mänge ja veidi ehk ka armumist. Ei saa öelda, et ma oleks neist vaimustuses, aga meeldisid küll, st et jäävad ikka ilusasti mu raamaturiiulile.
111.- 114. Indrek Hargla
"Apteeker Melchior ja Oleviste mõistatus", "Apteeker Melchior ja Rataskaevu viirastus", "Apteeker Melchior ja timuka tütar", "Apteeker Melchior ja Pirita kägistaja"
Emotsioonid on üdini positiivsed. Kui ehk alguses kippusid need raamatut minu jaoks kuidagi venima (olen ju harjunud lugema nii, et raamat saab päevaga läbi), siis tegelikult ma õppisin lugemise käigus seda venimist nautima. Mulle hakkas meeldima, et palju oli olustiku kirjeldusi. Kuigi kohati tundus, et no mis see nüüd asjasse puutub, siis lõpuks selgus, et näe puutus ikka küll. Igasuguste põnevike ja krimiromaanide puhul on minu jaoks kõige tähtsam see, et ma ei saaks aru, kes on süüdlane. Et kui vahel tekibki mõni kahtlus, siis sellist päris raudkindlat veendumust ei ole. Niimoodi läks ka nende raamatutega, et ma küll vahepeal kahtlustasin üht või teist, aga päris kindel ikka polnud. Indrek Hargla on loonud äärmiselt huvitava ja põneva pildi tolleaegsest Tallinnast ja maailmast ja need raamatud on minu jaoks ikkagi tõeliselt omanäolised. Ühesõnaga - mulle meeldis ja kindlasti jõuavad ka järgnevad osad minu raamaturiiulile.
115. Kate Morton "Saladuse hoidja"
Hooti ma tunnen, et ma kohe vajan neid ilusaid ja armsaid ajaviiteromaane ja ka selles raamatus ei pidanud ma pettuma. Lugu jutustati korraga nii praeguses hetkes kui minevikus. Ja teate, oli küll armastuslugu, aga oli ka väga palju põnevust, intriige, lisaks sõjakoledusi, reetmisi, aga ka usaldust, headust, teineteise hoidmist. Mulle väga meeldis ja meeldis just seetõttu, et polnud vaid lihtne ja armsalt kulgev armastuslugu (tegelikult ma kunagi arvasin, et selles sarjas on sellised lood, aga muudkui üllatun ja ikka positiivselt). Raamat pani kaasa elama kord ühele, aga siis ootamatult hoopis teisele tegelasele. Kui tahaks oma mõtetes määrata head ja halba, siis kes on kes ja kas algselt halb paistnud on ikka halb? Või kas hea ja armas on ikka see, kellena ta näib? Üleüldse, mille järgi me määrame, et sellele inimesele on liiga tehtud, aga see teine on väärt karistust? Kui raamat paneb mõtlema, on tegemist hea raamatuga. Soovitan!
116. Mats Olsson "Karista ja lase surra"(Varrak, 447 lk). Tegemist on Mats Olssoni debüüdina krimikirjanikuga ehk et tegemist on esimese osaga Harry Svenssoni sarjast. Ühest küljest justkui tüüpiline krimiromaan, teisest küljest, eks autor ole ikka oma eripärad ja krutskid juurde pannud. Ma ei saa öelda, et see raamat mind nii tugevalt köitis nagu Kepleri või Hjort/Rosenfeldti raamatud, aga oma sarm selles siiski oli, nii et teine osa tuleb ka kindlasti läbi lugeda, et vaadata kuidas asi edasi liigub.
117. Margus Karu "Hobune Henry unenägu". (Margus Karu sihtasutus, 89 lk)
Nii nagu lubati, nii ka oli. Tegu oli sooja ja fantaasiaküllase raamatuga, mida nautisin nii mina kui ka mu 6-aastane poeg. Mulle meeldisid erinevad tüpaažid, kes selles raamatus välja olid toodud, no eks äratundmisrõõmu (või kurbust) oli nii mõneski kohas. Lapsele meeldis eriti unenäos toimuv. Mõte, mis mind jäi selle raamatu lugemise järel kummitama, on just see, et mis on seal aia taga või seal kaevu põhjas, kas alati on meie hirm õigustatud... Tegelikult on minu arvates tegemist raamatuga, mida saab ikka ja jälle üle lugeda, sest neid mõtteid, mis sind elu üle mõtlema paneksid on erinevaid ja kindlasti kõneteab see raamat erineval ajal erinevalt.
Ps. Eriline kiitus kunstnik Britt Samosonile, imelised illustratsioonid!
118. Reeli Reinaus "Vanalinna detektiivid" (Tänapäev, 144 lk)
Algselt sai ostetud 6ndas klassis käivale tütrele, aga tema arvas, et see on liiga titekas, nii et lugesin hoopis 6-aastasele unejutuks. Natuke oli hirm ka, et äkki talle jääb ikka keeruliseks, aga tundus, et ei jäänud, sest igal õhtul nõuti uut lugu ja uue raamatu valimisest polnud juttugi. Raamatus ajavad Rebeka ja Gregor taga maalivargaid. Selle ülesande andis neile üks salapärane naine ja ülesanne on seda keerulisem, et lahendamiseks tuleb abi küsida kummitustelt. Laps igatahes ütles, et tema tahaks veel selliseid raamatuid kuulata ja soovis kindlasti järgmist osa ka lugeda. Mulle endale tundus kõigi nende Keplerite jm täiskasvanute põnevike kõrval muidugi lihtsake, aga see oligi ju laste(noorte)raamat ja jumal tänatud, et nende maailmas on sõprust ja sõbralikust ja mitte julmust ja koledust, nii et just selline ta pidigi olema. Lastele julgen soovitada!
119. Tom Wood "Pimedaim päev" (Sinisukk, 366 lk)
Victor, halastamatu ja paranoiline palgamõrvar, kuuleb samuti mu lemmikute tegelaste hulka. Ega ma ei teagi miks, sest tegemist on ikkagi ju palgamõrvariga, aga sellest hoolimata olen hakanud talle kaasa tundma ja kaasa elama. Selles osas toimub kahe palgamõrvari vahel kassi-hiire mäng, kas tõesti leiab Victor endale lõpuks (hinge)kaaslase? Hmm, eks näis, sest selles loos pole must alati must ja ammugi mitte pole valge alati valge. Need lood on põnevad, samuti ka verised ja koledad, aga ikkagi põnevad ja kaasahaaravad. Ootan uut osa!
97. Holly Seddon "Püüa mitte hingata"
See oli tõeliselt hea raamat, soovitan kindlasti lugeda. Oli põnev, oli kaasahaarav, oli neid hetki, kui tahtsin tegelastele hüüda, et miks te omati nii teete, oli kurbi ja veel kurvemaid hetki, aga oli ka lootust!
98. Ann Cleeves "Valged ööd"
Shetlandi sarja teine raamat. Taas on keegi tapetud, keegi tundmatu, keda keegi ei tunne, aga ometi võiksid? Peaksid? Õige pea hakkab muidugi lahti rulluma lugu, kus kõik seosed lõpuks ilmsiks tulevad ja tegelased omavahel põimuvad. Mulle meeldis tegelikult esimene osa rohkem, see kippus kuidagi venima...
99. Camilla Läckberg "Sohilaps"
Läckbergi raamatud on ühed minu lemmikud, need on põnevad ja kaasahaaravad. Ka seekordne ei petnud mu lootusi, lugesin ja nautisin.
100.-102. J. K. Johansson
"Laura" "Noora" "Venla"
Tõeliselt mõnus ja nauditav psühholoogiline triller. Selle Palokaski-triloogia keskmeks on kolme tüdruku kadumine, kogu tegevus leiab aset Helsingi lähedal asuvas äärelinnas, kus näiliselt muretu pealispinna asemel on hulk sassis suhteid ja perekonnadraamat. Kokku on segatud nii minevikus juhtuna kui praegused sündmused ja sellest kõiges on põnevust, kaasahaaravust, nii et igav ei hakka.
103. Paula Hawkins "Vete sügavuses"
Autori esimene raamat "Tüdruk rongis" oli ootused üles kütnud ja paraku mina selles uues raamatus pettusin. Ei, see ei olnud kindlasti halb raamat, sest põnevust ja segadust jagus, aga siiski see miski, mis sunnib raamatut korraga läbi lugema, mis ei lase normaalsel ajal magama minna, sest nii-nii põnev on, see miski oli minu jaoks puudu. Alguses häiris natuke ka erinevate tegelaste läbi loo jutustamine, sest ei saanud täpselt aru, et kes on kes ja kes on kellega seotud, kuid see häiriv faktor kadus kohe, kui tegelased veidi tuttavamaks said. Kokkuvõttes julgen lugemist siiski soovitada, aga minu jaoks jäi ta raamatule "Tüdruk rongis" mõnevõrra alla.
104. Peter Swanson "Kõik tema hirmud"
Oo, see mulle meeldis! Oli põnevust, oli salapära, oli vastikuid inimesi, oli headust ja abivalmidust. Raamatu tagakaanel on tabavalt kirjas: "Ajavahest uimase ja emotsionaalselt tasakaalutu Kate'i kujutlused on täis minevikuõuduse põhjustatud koledust ning ta ei suuda iseennastki lõpuni usaldada... Kuid Kate'i fantaasiates keerlev õudus pole kaugeltki nii väärastunud kui see, mis teda tegelikkuses ees ootab, Kui kõik tema hirmud tõelisuseks saavad..." Soovitan kohe julgelt kõigile põnevikkude austajatele lugemiseks, sest see oli põnev... ja natuke hirmus ka!
105. Rachel Abbott "Maga hästi"
Taaskord üks põnevusraamat. Peategelase Olivia elukaaslane on kadunud, aastad hiljem teatab ta politseisse oma uue mehe ja laste kadumisest... Ja veel kaks aastat hiljem on ta ise koos lastega kadunud. Mis toimub? Kus on tõde? Kes on kadunud ja miks kadunud? See oli väga ladusalt loetav ja kaasa mõtlema panev raamat. Lisaks põnevusloole pani mõtlema, et kas me ikka kuulame teisi? Kas me usume nende kummalisi lugusid, kuigi faktid räägivad midagi muud? Kas tõde on alati see, mida me näeme? Soovitan!
106. Reeli Reinaus "Mõõkde äss"
Tegelikult on see vist üldse esimene Reeli Reinausi raamat, mida ma olen lugenud. Algselt ostsin raamatu oma kuuendas klassis käivale piigale, sest nemad peavad sellel aastal ühe Reinausi teose läbi lugema. Kodus on meil küll "Pärdik Päär ja hauaröövlid" ning "Saladuslik päevik", kuid need on piigal varasemast juba loetud (ps. iseendale: võiks ikka ise ka need läbi lugeda). Vanust on ka piigal juba juures, seega sai just nimelt noorteromaan poest välja vaadatud. Kui ma lugemist alustasin, süvenes minus tunne, et ei-ei-ei, see ikka ei sobi kohe 13-aastasele, aga saades teada lõpp-lahenduse, siis ehk ikka sobib. Raamatut igatahes ära peitma ei hakka, ootan ja vaatan, kas ta valib selle või mitte. Raamatust ka. Peategelane Hanna on vahetanud nii kooli kui välimust, kõigist sõpradest loobunud ja ka uusi ei taha mingil juhul leida. Tal on paanikahood ja ta ei mäleta, mis temaga ühel saatuslikul ööl juhtus. Kuid üks uus klassivend Jakob ei anna alla, ta on veendunud, et kuskil on alles ka see vana Hanna, tuleb ta vaid kookonist välja aidata. Raamat on ju tegelikult õpetlik ka kõige lihtsamal moel: valva oma jooki, ära jäta peol sõpra üksi, räägi ja sind usutakse, ole aus nii sõprade kui iseenda vastu! Mulle see raamat meeldis ja usun, et meeldib ka noortele, selle raamatu üle annab noortega ilmselt päris mõnusasti arutleda, et miks ja kuidas ja kas see mis välja paistab on alati see, mis on tõde.
107.-110. Jonathan Stroud
"Saalomoni sõrmus", "Samarkandi amulett", "Golemi silm", "Ptolemaiose värav"
Tegemist Bartimaeus'e eellooga ja triloogiaga. Raamatud olid kaasahaaravad, humoorikad, natuke isegi absurdsed, sisaldasid palju maagiat, seiklusi, lisaks poliitilisi mänge ja veidi ehk ka armumist. Ei saa öelda, et ma oleks neist vaimustuses, aga meeldisid küll, st et jäävad ikka ilusasti mu raamaturiiulile.
111.- 114. Indrek Hargla
"Apteeker Melchior ja Oleviste mõistatus", "Apteeker Melchior ja Rataskaevu viirastus", "Apteeker Melchior ja timuka tütar", "Apteeker Melchior ja Pirita kägistaja"
Emotsioonid on üdini positiivsed. Kui ehk alguses kippusid need raamatut minu jaoks kuidagi venima (olen ju harjunud lugema nii, et raamat saab päevaga läbi), siis tegelikult ma õppisin lugemise käigus seda venimist nautima. Mulle hakkas meeldima, et palju oli olustiku kirjeldusi. Kuigi kohati tundus, et no mis see nüüd asjasse puutub, siis lõpuks selgus, et näe puutus ikka küll. Igasuguste põnevike ja krimiromaanide puhul on minu jaoks kõige tähtsam see, et ma ei saaks aru, kes on süüdlane. Et kui vahel tekibki mõni kahtlus, siis sellist päris raudkindlat veendumust ei ole. Niimoodi läks ka nende raamatutega, et ma küll vahepeal kahtlustasin üht või teist, aga päris kindel ikka polnud. Indrek Hargla on loonud äärmiselt huvitava ja põneva pildi tolleaegsest Tallinnast ja maailmast ja need raamatud on minu jaoks ikkagi tõeliselt omanäolised. Ühesõnaga - mulle meeldis ja kindlasti jõuavad ka järgnevad osad minu raamaturiiulile.
115. Kate Morton "Saladuse hoidja"
Hooti ma tunnen, et ma kohe vajan neid ilusaid ja armsaid ajaviiteromaane ja ka selles raamatus ei pidanud ma pettuma. Lugu jutustati korraga nii praeguses hetkes kui minevikus. Ja teate, oli küll armastuslugu, aga oli ka väga palju põnevust, intriige, lisaks sõjakoledusi, reetmisi, aga ka usaldust, headust, teineteise hoidmist. Mulle väga meeldis ja meeldis just seetõttu, et polnud vaid lihtne ja armsalt kulgev armastuslugu (tegelikult ma kunagi arvasin, et selles sarjas on sellised lood, aga muudkui üllatun ja ikka positiivselt). Raamat pani kaasa elama kord ühele, aga siis ootamatult hoopis teisele tegelasele. Kui tahaks oma mõtetes määrata head ja halba, siis kes on kes ja kas algselt halb paistnud on ikka halb? Või kas hea ja armas on ikka see, kellena ta näib? Üleüldse, mille järgi me määrame, et sellele inimesele on liiga tehtud, aga see teine on väärt karistust? Kui raamat paneb mõtlema, on tegemist hea raamatuga. Soovitan!
116. Mats Olsson "Karista ja lase surra"(Varrak, 447 lk). Tegemist on Mats Olssoni debüüdina krimikirjanikuga ehk et tegemist on esimese osaga Harry Svenssoni sarjast. Ühest küljest justkui tüüpiline krimiromaan, teisest küljest, eks autor ole ikka oma eripärad ja krutskid juurde pannud. Ma ei saa öelda, et see raamat mind nii tugevalt köitis nagu Kepleri või Hjort/Rosenfeldti raamatud, aga oma sarm selles siiski oli, nii et teine osa tuleb ka kindlasti läbi lugeda, et vaadata kuidas asi edasi liigub.
117. Margus Karu "Hobune Henry unenägu". (Margus Karu sihtasutus, 89 lk)
Nii nagu lubati, nii ka oli. Tegu oli sooja ja fantaasiaküllase raamatuga, mida nautisin nii mina kui ka mu 6-aastane poeg. Mulle meeldisid erinevad tüpaažid, kes selles raamatus välja olid toodud, no eks äratundmisrõõmu (või kurbust) oli nii mõneski kohas. Lapsele meeldis eriti unenäos toimuv. Mõte, mis mind jäi selle raamatu lugemise järel kummitama, on just see, et mis on seal aia taga või seal kaevu põhjas, kas alati on meie hirm õigustatud... Tegelikult on minu arvates tegemist raamatuga, mida saab ikka ja jälle üle lugeda, sest neid mõtteid, mis sind elu üle mõtlema paneksid on erinevaid ja kindlasti kõneteab see raamat erineval ajal erinevalt.
Ps. Eriline kiitus kunstnik Britt Samosonile, imelised illustratsioonid!
118. Reeli Reinaus "Vanalinna detektiivid" (Tänapäev, 144 lk)
Algselt sai ostetud 6ndas klassis käivale tütrele, aga tema arvas, et see on liiga titekas, nii et lugesin hoopis 6-aastasele unejutuks. Natuke oli hirm ka, et äkki talle jääb ikka keeruliseks, aga tundus, et ei jäänud, sest igal õhtul nõuti uut lugu ja uue raamatu valimisest polnud juttugi. Raamatus ajavad Rebeka ja Gregor taga maalivargaid. Selle ülesande andis neile üks salapärane naine ja ülesanne on seda keerulisem, et lahendamiseks tuleb abi küsida kummitustelt. Laps igatahes ütles, et tema tahaks veel selliseid raamatuid kuulata ja soovis kindlasti järgmist osa ka lugeda. Mulle endale tundus kõigi nende Keplerite jm täiskasvanute põnevike kõrval muidugi lihtsake, aga see oligi ju laste(noorte)raamat ja jumal tänatud, et nende maailmas on sõprust ja sõbralikust ja mitte julmust ja koledust, nii et just selline ta pidigi olema. Lastele julgen soovitada!
119. Tom Wood "Pimedaim päev" (Sinisukk, 366 lk)
Victor, halastamatu ja paranoiline palgamõrvar, kuuleb samuti mu lemmikute tegelaste hulka. Ega ma ei teagi miks, sest tegemist on ikkagi ju palgamõrvariga, aga sellest hoolimata olen hakanud talle kaasa tundma ja kaasa elama. Selles osas toimub kahe palgamõrvari vahel kassi-hiire mäng, kas tõesti leiab Victor endale lõpuks (hinge)kaaslase? Hmm, eks näis, sest selles loos pole must alati must ja ammugi mitte pole valge alati valge. Need lood on põnevad, samuti ka verised ja koledad, aga ikkagi põnevad ja kaasahaaravad. Ootan uut osa!
Minu nimi on Kanada päritolu martin Marisa, ma tahan maailmale kiiresti öelda, et on olemas tõeline on-line õigekirjaratas, mis on võimas ja ehtne. Tema nimi on dr ozalogbo. Ta aitas mind hiljuti taaselustada oma suhted mu maha jätnud abikaasaga, Kui ma dr ozalogboga ühendust võtsin, heitis ta mulle armastusloo ning mu abikaasa, kes ütles, et tal pole minuga mingit pistmist, helistas mulle uuesti ja hakkas mind paluma, et ma tagasi tuleksin. ta on nüüd tagasi nii suure armastuse ja hoolitsusega. täna on mul hea meel teile kõigile teada anda, et sellel õigekirja lugejal on volitused taastada katkenud suhe. sest ma olen nüüd oma mehega rahul. Kõigile, kes seda artiklit loevad ja abi vajavad, võib dr ozalogbo pakkuda ka igat tüüpi abi, näiteks igat tüüpi haiguste ravimine, kohtuasjad, raseduse loits, vaimne kaitse ja palju muud. Temaga saate ühendust võtta tema e-posti aadressil ozalogboshrine@gmail.com helistades või lisada teda whatsappis oma telefoninumbriga +2348162562991
ReplyDeleteMinu nimi on Kanada päritolu martin Marisa, ma tahan maailmale kiiresti öelda, et on olemas tõeline on-line õigekirjaratas, mis on võimas ja ehtne. Tema nimi on dr ozalogbo. Ta aitas mind hiljuti taaselustada oma suhted mu maha jätnud abikaasaga, Kui ma dr ozalogboga ühendust võtsin, heitis ta mulle armastusloo ning mu abikaasa, kes ütles, et tal pole minuga mingit pistmist, helistas mulle uuesti ja hakkas mind paluma, et ma tagasi tuleksin. ta on nüüd tagasi nii suure armastuse ja hoolitsusega. täna on mul hea meel teile kõigile teada anda, et sellel õigekirja lugejal on volitused taastada katkenud suhe. sest ma olen nüüd oma mehega rahul. Kõigile, kes seda artiklit loevad ja abi vajavad, võib dr ozalogbo pakkuda ka igat tüüpi abi, näiteks igat tüüpi haiguste ravimine, kohtuasjad, raseduse loits, vaimne kaitse ja palju muud. Temaga saate ühendust võtta tema e-posti aadressil ozalogboshrine@gmail.com helistades või lisada teda whatsappis oma telefoninumbriga +2348162562991
ReplyDeleteTa ei peatu kunagi hämmastama kõiki, kes tema abi otsivad. Ta on vaieldamatult parim oma võimsate loitsudega. Ma tänan teid nii väga, et taastasite minu suhte pärast 5-kuulist lahutust endise sõbrannaga. Lord Zakuza on suur ja võimas loitsimeister, keda ma usaldan. Isegi selles hiljutises kogu maailmas aset leidnud pandeemiakriisis suutis lord Zakuza 48 tunni jooksul oma endise tüdruksõbra oma võimsa loitsuga tagasi tuua, pärast seda, kui maksin ettemaksu 370 eurot, et omandada vajalikud asjad, et õigekiri minu jaoks korda teha ja pärast seda ta lõpetas loitsu ettevalmistamise, tuli mu endine tüdruksõber minu juurde tagasi 48 tunni jooksul ja täna oleme lihtsalt iseenda jaoks parimad. Lord Zakuzaga saate suhelda / abielluda abistades tema e-posti aadressil: ( lordzakuza7@gmail.com ) või WhatsApp-telefonil +17405739483.
ReplyDeleteOlen tõepoolest üllatunud dr Isikolo imeliste kogemuste ja imede üle, mida Internetis ja kogu maailmas on levitatud. Kuidas ta imeliselt aitas inimestel üle maailma nende kadunud armukesi taastada, võtsin temaga ühendust pärast seda, kui olin läbinud nii palju tunnistusi erinevatelt inimestelt, kuidas ta aitab endist armastatut tagasi tuua. Rääkisin talle oma abikaasast, kes jättis mu umbes 8 kuud tagasi maha ja lahkus kodust kõigega, mis mul oli. Olin hämmingus, kui ta käskis mul vaid naeratada ja rahuneda, kinnitades, et ta saab kõigega hakkama vaid 48 tunniga. Pärast teist päeva helistas mu abikaasa, olin lihtsalt nii šokeeritud, et valisin kõne ja ei suutnud. Ma ei usu oma kõrvu, ta tõesti anus, et ma talle andestaksin ja ma teadsin, et armastus ja õnn on tõeliselt taastatud. võtke ühendust DR ISIKOLOga tema e-posti aadressil: isikolosolutionhome@gmail.com või saatke talle WhatsAppi kaudu sõnumi: +234-8133261196
ReplyDelete