Tuesday, 8 August 2017

Sensory bags

Tegelikult pean ma alustama sellest, et ma ei oska neid nn sensoorseid kotte kuidagi mõnusasse eesti keelde tõlkida. Inglise keeles on nad jah sensory bags, aga eesti keeles? Sensoorsed kotid kõlab kuidagi kohmakalt, kas siis tunnetuslikud kotid? Ei teagi. Kutsun neid lihtsalt - täidetavad kotid, mis pakuvad avastamisrõõmu. :)

Aga nüüd teemasse. Nimelt hakkasid mulle erinevad ideed sellistest kottidest silma juba eelmisel õppeaastal. Korra võtsin tühjad kotid ka lasteaeda kaasa, et natukene proovida, aga kahjuks tegudeni ei jõudnudki. Kui aga olin ühele vahvale (eile toimunud) piknikule minemas, siis erinevaid põnevaid arendavaid asju kokku pannes, meenusid mulle ka need kotid.

Millega võiks neid kotte täita? Ja milleks neid kasutada?
Absoluutselt kõigega. Mina tegin neli katset.
1. Esimesse kotti panin lihtsalt kolme erinevat värvi, mida laps saab laiali ajada. Laps saab panna sõrmekesed tööle, luua oma kunstiteose, avastada uusi värvitoone, mis värvide segunemisel tekivad. Lapsevanemale ei teki segadust, sest kott on kindlalt suletud ja kogu värv püsib kotis (mis on abiks olukorras, kus ehk ei saa tavapärast kunstitööd ette võtta). Kui värv juba laiali aetud, saab sinna peale ka pulga või sõrmega joonistada, õppida tähti jne.


2. Teise kotti panin lihtsalt erinevaid pärleid ja sädelusi, lisaks täitsa tavalist vett. Eilsel piknikul andis mulle 3-aastane väike Wille väga selge vihje, et sellises kotis peavad kalad ka olema, nii et lisasin sinna ka fooliumist tehtud väiksed kalakesed. See kott pakub pisikestele näppudele mõnusat tööd, sest kalakesi saab ujutada, pärleid saab ümber paigutada. Sellistesse kottidesse saks edukalt panna näiteks kolme värvi pärleid ja siis paluda lastel need kolme hulka rühmitada - sõrmed teevad tööd ja aju teeb tööd. Mulle tundus, et see on ka selline kott, mis sobiks väga hästi olukorras, kus lapsel oleks vaja rahuneda, mõnus vaikne uudistamine.


3. Kolmas kott on eelmisega sarnane, ainult siia lisasin ka õli ja toiduvärvi. Õli teeb kotis oleva segu selliseks mõnusaks ehk et tunnetuslikult midagi uut ja huvitavat. Tegelikult tasub katsetada erinevate segudega, minul näiteks tekkis idee ka nõudepesuvahendit ja habemeajamisvahtu proovida. Miks mitte panna kotti ka tähti ja paluda lapsel neist, kas mõni etteantud sõna moodustada või siis lasta lapsel endal uurida, milliseid sõna saaks olemasolevatest tähtedest teha.4. Neljanda koti tegin eesmärgiga harjutada tähtede kirjutamist. Ehk et kotis olev segu peaks olema veidi paksem, et sellesse annaks jooni tõmmata (sõrmega või pulgaga). Minu kotti läks jahu, toiduvärv ja vesi. Segasin need enne kausis kokku, segu sai selline paksema hapukoore sarnane. Toimis. Laps pakkus välja, et selles võiks ka ikka natuke sära olla, siis oleks lõbusam.Ideid ja mõtteid, mida ja kuidas nende kottidega toimetada on tegelikult väga palju. Soovitan panna google-otsingusse sensory bags ja te leiate väga palju erinevaid võimalusi.

Ps. Tule osale mu fb lehel raamatuloosis: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2010855409159740&id=1670351203210164

1 comment: